Resultat

FULLSTÄNDIGA RESULTAT VÄSTERÅS 2019-07-21
Domare: Nina Karlsdotter
BRACCO ITALIANO (9)
BIR Valp 6-9 månader Heinäaron Donna Allecra (1a med HP)
Uppfödare: Teija Kuusisto, Urjalankylä, Finland
Ägare: Madeleine Edin, Köping, Sweden
 
BIR SE VCH Royalty Rocks Hope (Ukl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Dahlberg Joakim, Enköping, Sweden
BT 2 - SE VCH J NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Chkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia
Ägare: Tina Gavling, Björsbovägen 121, 42491 Olofstorp, Sweden
BT 3 – J SEVCH RLDN Royalty Rocks Rey (Jkl: Exc 1, ck, r-cert)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
BT 4 – Nuits Tia Maria (Ökl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
 
BIM C.I.B, C.I.E, J, SE UCH, DK UCH, FI UCH, NO UCH, N V-14, SE V-14, DK V-13, DK JV-12 Nuits Rocca Di Montemassi (Chkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
BH 2 SE VCH Royalty Rocks Cody (Ukl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Nina Örtqvist Nordgren, Kil, Sweden

Övriga bracco italiano: 
BIR junior O'Jippie Filii Artemesias (Junkl: Exc 1 ck)
Uppfödare: Jo Barylski, Poland
Ägare: Nina Andersson, Väddö, Sweden
 
BIR Veteran J RLDN KBHV-2012 SEV CH NO UCH DK UCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Vetkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Ann-Christin Skrucha, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden

----------------------

BRETON (1)
Rickardssons Akela (Ökl: G)
Uppfödare: Ulf Rickardsson, Sweden
Ägare: Martin Askne, Forsa, Sweden
 
----------------------
 
DRENTSCHE PATRIJSHOND (3)
BIR Valp 6-9 mån Teacers`Underbara Unni (1a med HP)
Uppfödare: Annika Hörfors Rotestam, Flen, Sweden
Ägare: Turi Landström, Strängnäs, Sweden
 
BIR J Old Fowler's Love Gun (Jkl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden
 
Övriga drentsche patrijshond: 
J Old Fowler's Love It Loud (Jkl: VG 2)
Uppfödare: Svensson Heidi O Carlsson Anders, Harplinge, Sweden
Ägare: Karin Eriksson, Kumla, Sweden
 
----------------------
  
STABIJHOUN (1)
BIR J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas (Vetkl: Exc 1, CK)
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
----------------------
 
WEIMARANER KORTHÅRIG (5)
BIR Valp 4-6 mån Jaktpartners Ajax (1a med HP)
Uppfödare: Jaktpartners, Sweden
Ägare: Wennberg Kia, Järna, Sweden
 
BIR Valp 6-9 mån Weimstars Attraction Af Fame (1a med HP)
Uppfödare: Sara Svensson, Sweden
Ägare: Klas Lindblad, Göteborg, Sweden
 
BIR J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show (Jkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
BIM Shadows of Nostalgi Bingo (Ökl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Lotta Ruteby, Motala, Sweden
Ägare: Lotta Ruteby, Motala, Sweden
 
Övriga Weimaraner korthår: 
J SE VCH Grauenwald's Akilles (Jkl: VG 1)
Uppfödare: Anna Och Magnus Norlén, Sweden
Ägare: Andersson Tore, Järna, Sweden

----------------------

RESULTAT FINALER: 
 
BIS VALP 4-6 månader
1 – KH Weimaraner - Jaktpartners Ajax
Uppfödare: Jaktpartners, Sweden
Ägare: Wennberg Kia, Järna, Sweden
 
----------------------
 
BIS VALP 6-9 månader
1 - Bracco Italiano - Heinäaron Donna Allecra
Uppfödare: Teija Kuusisto, Urjalankylä, Finland
Ägare: Madeleine Edin, Köping, Sweden
 
2 - KH Weimaraner - Weimstars Attraction Af Fame
Uppfödare: Sara Svensson, Sweden
Ägare: Klas Lindblad, Göteborg, Sweden
 
3 – Drent - Teacers`Underbara Unni
Uppfödare: Annika Hörfors Rotestam, Flen, Sweden
Ägare: Turi Landström, Strängnäs, Sweden

----------------------
 
BIS Junior
1 – Bracco Italiano - O'Jippie Filii Artemesias
Uppfödare: Jo Barylski, Poland
Ägare: Nina Andersson, Väddö, Sweden
 
----------------------
 
BIS Jaktmeriterad 
1 – KH Weimaraner - J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
2 – Bracco Italiano - C.I.B, C.I.E, J, SE UCH, DK UCH, FI UCH, NO UCH, N V-14, SE V-14, DK V-13, DK JV-12 Nuits Rocca Di Montemassi
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
 
3 – Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
4 – Drent - J Old Fowler's Love Gun
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden


----------------------

BIS Veteran
1 – Bracco Italiano - J RLDN KBHV-2012 SEV CH NO UCH DK UCH C.I.E Ensemble Chamomilla
Uppfödare: Ann-Christin Skrucha, Hisings Kärra, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
 
2 – Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
----------------------
 
BEST IN SHOW
 
1 – Bracco Italiano - SE VCH Royalty Rocks Hope
 Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Dahlberg Joakim, Enköping, Swede

2 – KH Weimaraner - J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
3- Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
4- Drent - J Old Fowler's Love Gun
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden

Läs hela inlägget »

I juni hölls även en utställning i Kiruna, ett samarrangemang med ÖNFK och SVK.
Här är resultatet: 
Resultat SKFs utställning i Kiruna 15/6 2019
Antal anm hundar – 14 st
Domare: Svante Frisk
BRETON (12)
VALPAR 
Hanar
-ZOCO DE VALLALBER, äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Valpkl 6-9 mån – 1:a, Hp, Bästa Valp 6-9 mån.
Tikar
-STELLA, äg ?
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, Bästa Valp 4-6 mån.
HANAR
-EIRAMS HAINA HARRY, Äg Ann-Charlott Björk, ÖJEBYN.
Bkl/jkl – Exc 1.
-J VISTASDALENS BOSS, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Bkl/jkl – Good.
-ORRESOLS OTTO, äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Ökl – Vg 1.
-C.I.B, J, SE UCH, SE V-16, NORD V-15, NORD JV-15 GRIBSKOVEN’S SLEIPNER,
äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Chkl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR.
TIKAR
-FJELLSMELLAS AC SOLTIND, äg Lisa Aldén o Tomas Nilsson, GÄLLIVARE.
Bkl/jkl – Good.
-BRÄNNBUAS AMBRA, äg ?
Ökl – Vg 2.
-ORRESOLS ODESSA, äg Karin Myrin, KIRUNA.
Ökl – Good.
-VISTASDALENS A/S CANJA, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Ökl – Exc 1.
-VISTASDALENS A/S CITAS, äg Gun Nilsson, KIRUNA.
Ökl – Sufficient.
-J SE UCH AXA, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Vetkl – Exc 1, Bästa veteran.
DRENTSCHE PATRIJSHOND
Hanar
-RENSLINGANS ENZO, äg Fanny Aidantausta, KIRUNA.
Junkl – Good.
SLOVENSKY HRUBOSRSTY STAVAC (OHAR)
Hanar
-CLASSIC DREAM’S BLUE BOY OF OONA, äg Marianne Selin, KURRAVAARA.
Ökl – Exc 1.
FINALTÄVLINGAR - SKF, ÖNFK och SVK:
BIS-3 Valp - ZOCO DE VALLALBER, Äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.

Läs hela inlägget »

BRACCO ITALIANO (4)
VALPKLASS - TIKAR
-HEINÄARON DONNA ALLECRA, äg Madeleine Edin, Köping.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
HANAR
-SE VCH ROYALTY ROCKS CODY, äg Nina Örtqvist Nordgren, Kil.
Ukl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, Cert, BIM
TIKAR
-SE VCH ROYALTY ROCKS HOPE, äg Joakim Dahlberg, Enköping.
Ukl – Exc 1, Ck, 1:a btkl, Cert, BIR.
-NUITS ALBICOCCA, äg Yvonne Hansén, Ålberga.
Ökl – Good.
----
BRAQUE FRANCAIS, TYPE PYRÉNÉES (1)
TIKAR
-J QUERIDA DES SENTEURS DU CIEL, äg Lisbeth Ericsson, Deje.
Bkl/Jkl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
---
BRETON (4)
HANAR
-CRILOS G ENZO, äg Maria Hellström, Edsbyn.
Junkl – Good.
-ORRESOLS O’MALLEY, äg Mats Bernerfalk, Uppsala.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR.
-SUHLEGAN ROCK IT, äg Ronja Dareflod, Våmhus.
Ökl – Sufficient.
TIKAR
-SMEDGATTU ANOKI, äg Bibi Staaf, Siljansnäs.
Bkl/Jkl - Exc 1.
---
DRENTSCHE PATRIJSHOND (1)
VALPKLASS TIKAR
-TEACHER’S UNDERBARA UNNI, äg Turi Landström, Strängnäs.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
---
GAMMEL DANSK HÖNSEHUND (3)
HANAR
FLADE REVDAL GLEN, äg Lena Halvars, Malung.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIM.
TIKAR
-ELLEN, äg Anna-Lena Malén Nei, Danmark.
Junkl – Exc 1.
-NEI’S BONNIE AF ÄNGSÖ, äg Gunilla Lundberg, Västerås.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a btkl, Cert, BIR.
---
STABIJHOUN (14)
HANAR
-SE JV-19 FRIESVIK’S ZENO AF ZEISS OF GRIZZLI, äg Mari Nissén, Upplands-Väsby.
Junkl – Good.
-SPRINGER NOVA’S SAMIE AF ZIKA, ä g Sylvia Jansson, Saxdalen.
Junkl – Good.
-J BORDROCKS FALCON, äg Helena Elffors, Karlstad.
Bkl/Jkl - Vg 1.
-RLD N ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.INDI, äg Clara Hedquist, Jönköping.
Ökl – Exc 2.
-NORD JV-15 NORD V-15 ÅTTA SMÅ TASSARNAS H E GRIZZLI äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl – Good.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXON, äg Annelie Fröding, Horndal.
Ökl – Exc 1.
-C.I.E. ÅTTA SMÅ TASSARNAS EXXON, äg Vanhanen Pia, Stockholm .
Chkl – exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIM.
TIKAR
-BORDROCKS GLÄNSA, äg Maria Carlsson, Österfärnebo.
Junkl – Vg 1.
-SILVERSLÄTTENS BIANCA, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Junkl – Sufficicent.
-J SE VCH NADITES LA ROUX, äg Karin Ehweiner, Kungsbacka.
Bkl/Jkl - Exc 1.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS ELLI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl – Vg 2.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IZZA, äg Helene Alving, Karlskoga.
Ökl – Vg 3.
-C.I.E, NO V-13, SE V-13, WW-12 LIVSGNISTANS HONEY, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Vetkl – Exc 1, Ck, 2:a btkl, Bästa veteran.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS ELLI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Avelskl – 1:a.
-Kennel ÅTTA SMÅ TASSARNAS
Uppf.klass – 1:a, Hp, Bästa uppfödargrupp.
---
WEIMARANER, LÅNGHÅRIG (1)
VALPKLASS HANAR
-LOCKFÅGELNS ARAGORN, äg Christina Hall o Jonas Fisk, Leksand.
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
---
WEIMARANER, KORTHÅRIG (11)
VALPKLASS
HANAR
-JAKTPARTNERS ADA, äg Philip Stoltz, Råda.
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
TIKAR
-SKYTTENS DOLCE GABBANA, äg Mia Källberg, Sala.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
HANAR
-SE JV-18 ALDO VOM SALLOCH, äg Annelie Törnqvist, Nora.
Ukl – Good.
-J SE VCH SE UCH NO UCH DK UCH FRESH LEMON ALIVE SILVER, äg Thorbjörn Rubin,
Stavsudda.
Chkl – Exc 1.
TIKAR
-AGNES VOM SALLOCH, äg Philip Stoltz, Råda.
Bkl/Jkl – KEP.
-J LD STARTKLASS NO V-17-18 RLD N&F&A & SE RALLY CH SE V-19 SE VCH
LOCKFÅGELS STEAL THE SHOW, äg Britt-Marie Strand, Nykvarn.
Bkl/Jkl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
-IGNAHEIM’S COBRA, äg Philip Stoltz, Råda.
Ökl – Exc 1, Ck, 3.a btkl.
-C.I.E. DK V-16 DK V-18 SE V-16 LOCKFÅGELNS BARBERA D'ALBA ELENA, äg Mia Källberg, Sala.
Chkl - Exc 1, Ck, 2 btkl.
-SE VCH SE VV-18 NELLY VOM ENTENSTRICH, äg Annelie Törnqvist, Nora.
Vetkl – Good.
--------
FINALTÄVLINGAR:
BIS-VALP 4-6 mån
1:a - Weimaraner, kh: JAKTPARTNERS ADA, äg Philip Stoltz, Råda.
2:a - Weimaraner, lh: LOCKFÅGELNS ARAGORN, äg Christina Hall o Jonas Fisk, Leksand.
---
BIS-VALP 6-9 mån
1:a – Bracco Italiano: HEINÄARON DONNA ALLECRA, äg Madeleine Edin, Köping.
2:a - Weimaraner, kh: SKYTTENS DOLCE GABBANA, äg Mia Källberg, Sala.
3:a – Drentsche patrijshond: TEACHER’S UNDERBARA UNNI, äg Turi Landström, Strängnäs.
---
UPPFÖDARGRUPP
1:a – Stabijhoun: Kennel ÅTTA SMÅ TASSARNAS, Suzanne Hedström, BÅLSTA.
---
BIS-JUNIOR
1:a – Gammel Dansk Hönsehund: ELLEN, äg Anna-Lena Malén Nei, Danmark.
---
BIS-JAKTMERITERADE
1:a - Weimaraner, Kh: SE JV-17, NO JV-17, RLD N, RLD F, SE VCH LOCKFÅGELNS STEAL THE
SHOW, äg Britt-Marie Strand, NYKVARN.
2:a - Braque Francais, Type Pyrénées: J QUERIDA DES SENTEURS DU CIEL, äg Lisbeth Ericsson, Deje.
3:a – Stabijhoun: J BORDROCKS FALCON, äg Helena Elffors, Karlstad.
4:a – Breton: SMEDGATTU ANOKI, äg Bibi Staaf, Siljansnäs.
---
BIS-Veteran
1:a – Stabijhoun: C.I.E, NO V-13, SE V-13, WW-12 LIVSGNISTANS HONEY, äg Suzanne
Hedström, BÅLSTA.
---
BIS
1:a - Weimaraner, Kh: J LD STARTKLASS NO V-17-18 RLD N&F&A & SE RALLY CH SE V-19 SE VCH
LOCKFÅGELS STEAL THE SHOW, äg Britt-Marie Strand, Nykvarn.
2:a - Bracco Italiano: SE VCH ROYALTY ROCKS HOPE, äg Joakim Dahlberg, Enköping.
3:a - Stabijhoun: ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
4:a – Gammel Dansk Hönsehund: NEI’S BONNIE AF ÄNGSÖ, äg Gunilla Lundberg, Västerås.

loading...
Läs hela inlägget »

Resultat Hässleholm 2019-05-19 

BRACCO ITALIANO
BIR SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Chkl: Exc 1, ck, 1a btkl) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BT 2 J SEVCH Royalty Rocks Rey (Jkl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp Ägare: 
BT 3 J RLDN KBHV-2012 SEVCH NOUCH DKUCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Vetkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Anki Skrucha, Kungälv Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIM Silver Hunt's Primus Inter Pares (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Kikki Ellström, Klågerup 
Ägare: Agneta Fjaestad, Lidingö
BH 2: SEVCH Royalty Rocks Bolt (Ukl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp 
Ägare: Camilla Berni, Onsala
Övriga bracco italiano:
J SE JCH Silver Hunt's Roma af Yatzy (Jkl: Exc 2) Uppfödare Kikki Ellström, Klågerup Ägare: Kikki Ellström, Klågerup
----
BRETON
BIR J Eirams Galna Gilda (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Nylander Marie, Visby Ägare: Marie Nylander, Visby
BT 2 J JWW-10 NORD V-11 SE V-12 SE VV-17-18 VWW-17 Ebene des Amis de la Lande (Vetkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Joel Bouillaud, La Chapelle St Florent, France
Ägare: Marie Nylander, Visby 
BT 3 SE JV-18 Jokvanto's Kajsa (Junkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Johnsen, Oskar R B, Sortland, Norway
Ägare: Bernhardsson Sara, Stigtomta
----
DRENTSCHE PATRIJSHOND
BIR C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Chkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
----
SLOVENSKÝ HRUBOSRSTY STAVAC
BIR J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a bhkl) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
----
SPINONE
BIR Epithelium Nirvana (Ökl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Paolo Amadori, Cervia Ra, Italy
Ägare: Gun Edström, Åsa
BIM DOLCE ANGELO Z ARISLANDU (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a bhkl) Uppfödare: Jadwiga Konkiel, Siedlce, Poland
Ägare: Anne-Charlotte Nicolaidis, Löderup
Övriga spinone
Cara conpania Graziano (Ukl: Exc 1) Uppfödare: Birgitta Jönsson, Munka-Ljungby
Ägare: Linda Lund, Hjärnarp
----
STABIJHOUN
BIR Nadites La Roux (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Cecilia Blomén Kastö, Ödsmål 
Ägare: Karin Ehweiner, Kungsbacka
BT 2 Stabyworld's Mooie Anouk Fan Ches' (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Helle Neis Svendsen, Errindlev, Denmark
Ägare: Löthberg Carina, Visby
BT 3 Friesvik’sZezca Af Zelda Of Lui (Junkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Catharina Karlsson, Borgholm 
Ägare: Tim Kohlström, Lomma
----
WEIMARANER KORTHÅRIG
BIR valp Greyberry’sRemiseå (1a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog
Ägare: Sandra Sånesson, Klagstorp
BIM valp Greyberry's Feinte (1a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Lisa Nykvist, Staffanstorp
BT 2 valp Greyberry´s Défense (2a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Jenna Anderberg, Tyringe
BT 3 valp Mimmtrix Tiril Af Birk Uppfödare: Mimmi Eriksson, Moholm
Ägare: Annelie, Stigtomta
BT 4 valp Greyberry's Sol Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Peter Meyer, Göteborg
Oplac valp/5: WeimStars Love af Fame Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIR C.I.E, NORD V-12, NORD V-16, SE V-13-14-15-16-18, DK V-18, SE VCH Warrior´s Song Imperium Star (Chkl: Exc 1, ck, 1a bhkl) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
BH 2 Silhouette’sGame Changer (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Cindy Cassidy, United States
Ägare: Mimmi Eriksson, Moholm
BH 3 RLD N, NORD JV-16, DK JV-16, SE JV-16, NO JV-16, NO V-17 WeimStars Frozen Ice af Troy (Ökl: Exc 2, ck) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BH 4 SE VCH, J, SE JV -14 Greyberry's Facán (Jkl: Exc 1, ck CERT) Uppfödare: Katarina & Jonas Hansson, Fjälkinge Ägare: Bettina Liljeqvist, Sösdala
BIM WeimStars Dream-Machine af Dimma (Junkl: Exc 1, ck, 1a btkl) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BT 2 J SE VCH Granitehill Rococo Red (Vetkl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Nacsa Agnes, Tiszavasvari, Hungary
Ägare: Katarina Hansson, Fjälkinge
BT 3 Mimmtrix Florida Alligator Af Ez (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Mimmi Erixon, Moholm 
Ägare: Birgitta Backlert, Staffanstorp
BT 4 NORD JV-18, NO JV-18, SE JV-18 Mel B Imperium Star (Ukl: Exc 1, ck) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
Övriga weimaraner korthårig
SE VCH Mimmtrix Ellen (Vetkl: Exc 2) Uppfödare: Mimmi Erixon, Vårgårda 
Ägare: Hans Peters, Laholm
----
WEIMARANER LÅNGHÅRIG
BIR valp WeimStars Desire af Fame (1a med HP) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BT 2 valp WeimStars Passion af Fame (2a med HP) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIR NO JV-18 NORD JV-18 SE JV -18 NO V-18 ZolTik Nazgrim (Junkl: Exc 1, ck ) Uppfödare: Adené Edsheim, Staffanstorp 
Ägare: Adené Edsheim, Staffanstorp
Övriga weimaraner långhårig
J Shadows of Nostalgie Buffa (Jkl: VG 1) Uppfödare: Lotta Ruteby, 59160 Motala, Sweden
Ägare: Lena Borén, Bettna
----
BEST IN SHOW
BIS 1 SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Bracco italiano) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 C.I.E, NORD V-12, NORD V-16, SE V-13-14-15-16-18, DK V-18, SE VCH Warrior´s Song Imperium Star (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
BIS 3 C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Drentsche patrijshond) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
BIS 4 J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Slovenský hrubosrsty stavac) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
----
BEST IN SHOW JAKTMERITERAD
BIS 1 Jaktmeriterad SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Bracco italiano) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 jaktmeriterad C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Drentsche patrijshond) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
BIS 3 jaktmeriterad J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Slovenský hrubosrsty stavac) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
BIS 4 jaktmeriterad J Eirams Galna Gilda (Breton) Uppfödare: Marie Nylander, Visby Ägare: Marie Nylander, Visby
----
BEST IN SHOW VETERAN
BIS 1 veteran J RLDN KBHV-2012 SEVCH NOUCH DKUCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Bracco italiano) Uppfödare: Anki Skrucha, Kungälv Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 veteran J JWW-10 NORD V-11 SE V-12 SE VV-17-18 VWW-17 Ebene des Amis de la Lande (Breton) Uppfödare: Joel Bouillaud, La Chapelle St Florent, France
Ägare: Marie Nylander, Visby
BIS 3 veteran J SE VCH Granitehill Rococo Red (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Nacsa Agnes, Tiszavasvari, Hungary
Ägare: Katarina Hansson, Fjälkinge
----
BEST IN SHOW JUNIOR
BIS Junior WeimStars Dream-Machine af Dimma (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIS 2 junior SE JV-18 Jokvanto's Kajsa (Breton) Uppfödare: Johnsen, Oskar R B, Sortland, Norway
Ägare: Bernhardsson Sara, Stigtomta
BIS 3 junior NO JV-18 NORD JV-18 SE JV -18 NO V-18 ZolTik Nazgrim (Weimaraner långhårig) Uppfödare: Adené Edsheim, Staffanstorp Ägare: Adené Edsheim, Staffanstorp
BIS 4 junior Friesvik’sZezca Af Zelda Of Lui (Stabijhoun) Uppfödare: Catharina Karlsson, Borgholm
Ägare: Tim Kohlström, Lomma
----
BEST IN SHOW VALP 4-6 MÅN
BIS valp WeimStars Desire af Fame (Weimaraner långhårig) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal 
BIS 2 valp Greyberry’sRemiseå (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog 
Ägare: Sandra Sånesson, Klagstorp
----
BEST IN SHOW AVELSGRUPP (VALPAR)
BIS avel J SE VCH Greyberry's Héja
Greyberry’sRemiseå
Greyberry's Feinte
Greyberry's Sol
Greyberry´s Défense
----
BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP (VALPAR)
BIS uppfödargrupp Kennel Greyberry's
Vi önskar alla vinnarna ett stort grattis!

Läs hela inlägget »