JAKTPROVSKALENDARIUM Sommaren/hösten 2020
version 2020-05-21

Viktig Information.

I dessa coronatider har SKK utfärdat särskilda bestämmelser kring klubbverksamhet (Länk till SKK) utifrån Folkhälsomyndighetens riktlinjer. SKF har utifrån detta utfärdat anvisningar. PM finns som länk nedan. Samma text finns också under Nyheter på hemsidan

 

Där inget annat angives angående klasser så arrangeras prov i Ukl, Ökl,  Ekl och Nkl
När Du betalar för prov, glöm inte att ange som referens vad inbetalningen avser

DELADE JAKTPROV ordinarie:

 
Datum  Plats Provtyp  Arrangör Domare Provledare Max start/anm.
20200820  Jörn Skog SBnK Joachim Almgren Stig Eriksson Anna-Carin Wikman              Leif Lundberg 14
20200821  Jörn Skog SBnK Erling Wikman Stig Eriksson Anna-Carin Wikman              Leif Lundberg 14
20200822  Jörn Skog SBnK Joachim Almgren Magnus Norlén Anna-Carin Wikman              Leif Lundberg 14
20200822 Gräftåvallen Fjäll SBnK Uli Wieser  Anders Hennerfors Lars Rådman Magnus Löfgren 28
20200823
 Jörn
 
Skog SBnK Joachim Almgren Magnus Norlén Anna-Carin Wikman              Leif Lundberg 14
20200823  Gräftåvallen Fjäll SBnK Uli Wieser     Anders Håkansson Lars Rådman, Magnus Löfgren 28
20200829  Hanskberget, Lycksele Skog SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman 7
20200829  Pirrti, Kiruna Fjäll SBnK Lasse Tano Åsa Mäkitalo   Jonas Holmgren 14
20020830  Hanskberget, Lycksele Skog SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman 7
20200830  Pirrti, Kiruna Fjäll SBnK Joachim Almgren  Åsa Mäkitalo   Jonas Holmgren 14
20200905  Klimpfjäll Fjäll SBnK Anders Braide Anders Hennerfors Erling Wikman Maria Hörnlund 28
20200906  Klimpfjäll Fjäll SBnK Anders Braide Anders Hennerfors Erling Wikman Maria Hörnlund 28
20200911  Mittådalen Fjäll SDPK Vakant Karin Ryberg 14
20200912  Mittådalen Fjäll SWeiK Adam Dschulnigg  Lars Rådman 14
20200912  Orsa Skog SRBS Vakant Vakant 7
20200913  Mittådalen Fjäll SDPK Anders Håkansson Lars Rådman 14
20200913  Orsa Skog SRBS Vakant Vakant 7
20200919  Gammelkroppa Skog SWeiK Stig Ericsson Vakant
7
20200919  Dundret, Gällivare Fjäll SBnK Erling Wikman Therese Oskarsson Jonas Holmgren 14
20200920 Gammelkroppa Skog SWeiK Stig Ericsson Vakant 7
20200920  Dundret, Gällivare Fjäll SBnK Vakant Therese Oskarsson Jonas Holmgren 14
20200926  Torebo, Falkenberg.  Fält SDPK Fredrik Lilliehöök Anders Skön Debutant,Ukl,Nkl
20200926  Långtora, Enköping Fält SWeK Stig Ericsson Micke Svedberg 14 Rasmönstring
20200926 Mittådalen Fjäll SBnK Ted Karlsson Vakant Lars Rådman Magnus Löfgren 28
20200927  Torebo, Falkenberg Fält SDPK Fredrik Lilliehöök Anders Skön Debutant,Ukl,Nkl
20200927  Långtora, Enköping Fält SWeiK Anders Beskow Elisabeth Beskow 14
20200927  Mittådalen Fjäll SBnK Anders Hennerfors   Adam Dschulnigg Joachim Almgren Lars Rådman Magnus Löfgren 28
20201003  Tollarp Fält SDPK Vakant Vakant 12
20201004  Tollarp Fält SDPK Vakant Vakant 12
20201009  Gotland Fält SWeiK Vakant Vakant 12
20201010  Tollarp Fält SBnK Poul Vestervang Emma Petterson 12
20201010  Gotland Fält SWeiK Vakant Vakant 12
20201011   Gotland Fält SWeik Vakant Vakant 12
20201017  Ervalla Fält SWeiK Ingmar Roselin Inger Karlsson 12
20201017  Alingsås/Moholm Fält SRBS Vakant Vakant 12
20201018  Ervalla Fält SWeiK Ingmar Roselin Inger Karlsson 12
20201018  Alingsås,Moholm Fält SRBS Vakant Vakant 12
20201024  Tollarp Fält SWeiK Nicke Niklasson Emme Pettersson 12
20201024  Trossnäs, Karlstad Fält SvSK Stig Ericsson Lisbeth Ericsson 12 Rasmönstring, KM
20201024  Falköping Fält SBnK Lennart Berglund Mirjam Landholm 12
20201025  Falköping Fält SBnK Peter Nilsson Mirjam Landholm 12
20201025  Tollarp Fält SWeiK Nicke Niklasson Emme Pettersson 12
20201025  Trossnäs Karlstad Fält SvSK Stig Ericsson Lisbeth Ericsson 12  Rasmönstring, KM
20201031  Moholm Fält SWeiK Adam Dschulnigg Vakant 12
20201101  Moholm Fält SWeiK Stig Ericsson Vakant 12
20201107  Långtora, Enköping Fält SBnK Vakant Isabelle Bergkvist     Anna Norén 24
20201107  Vedevåg Fält SBRS Vakant Vakant 12
20201108  Långtora, Enköping Fält SBnK Vakant Isabelle Bergkvist     Anna Norén 24
20201108  Vedevåg Fält SBRS Vakant Vakant 12
20201114  Torebo, Falkenberg Fält SDPK Fredrik Lilliehöök Anders Skön 12
20201115  Torebo, Falkenberg Fält SDPK Fredrik Lilliehöök Anders Skön 12

Ordinarie prov eftersöksgrenar

DatumPlatsKlubbDomareProvledareÖvrigt
20200704 Mala HässleholmSWeiKPatrik SjöströmAnders SkönSkånemästaren
20200704 HanskbergetSWeikMagnus NorlénAnna NorlénNorrlandsmästaren
20200704 JärnaSWeiKAdam DschulniggMicke Svedberg
20200705  Mala HässleholmSWeiKInställtInställt
20200705InställtSWeiKMagnus NorlénInställt
20200705 JärnaSWeiKAnders BeskowElisabeth Beskow
20200711 VendelsöSRBSVakantVakant
20200712 VendelsöSRBSVakantVakant
20200712 Norum, VärmlandSvSKIngemar RoselinUlrik Hjalmarsson
20200723 SälenSDPKInställtInställt
20200725 HälleforsSWeiKIngemar RoselinSusanne Sillsten
20200726  HälleforsSWeiKIngemar RoselinKarin Ryberg
20200808 BergaSWeikAnders BeskowElisabeth Beskow
20200808 Nösslinge, HallandSvSKInställtInställt
20200809 BergaSWeiKTed KarlssonMicke Svedberg
20200822 VendelsöSRBSVakantVakant
20200823 VendelsöSRBSVakantVakant

.

SÄRSKILDA PROV eftersöksgrenar:

DatumPlatsArrangör
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserGDHK
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSDPK
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSRBS
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSvSK
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSWeiK

                            SÄRSKILDA PROV fält, fjäll, skog:

 
DatumPlatsArrangör 
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserGDHK
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSBnK
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSDPK
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSRBS
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSvSK
202001-0430, 0816-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSWeiK

OBS! tillåten tid för att arrangera särskilda prov kan påverkas utifrån gällande jaktlagstiftning
Särskilt prov får inte anordnas samma datum som ordinarie prov inom 30 mils
avstånd från det ordinarie provet, oavsett arrangör

VILTSPÅRPROV, rörliga och ordinarie

 
DatumPlatsArrangör KlassMax start
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserGDHKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSDPKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSRBSAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSvSKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
202001-1231Diverse platser i Sverige, alla klasserSWeiKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat

Anmälningsuppgifter och kontaktpersoner:

När du betalar för prov, glöm inte ange som referens vad inbetalningen avser.

 
Klubb Anmälningsmottagare Betalkonto Provtyp/Avgifter 
Specialklubb för Kontinentala Fågelhundar SKF
www.skf-specialklubb.se
Marie Nylander
Vall Smiss 306
621 93 VISBY
tfn +46 (0)707661843
jaktprovsansvarig@specialklubb-skf.se
Plusgiro
490156-7
IBAN SE87 9500 0099 6026 6066 7706
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll100:-
Svensk Bretonklubb, SBnK
www.breton.se
www.breton.se/prov/jaktprovskalender
OBS! anmälan sker via webbsidan i första hand.
Anna Norén
Hosjöstrand 60
791 47 FALUN
Tfn +46706782283
jaktprov@breton.se
Efter att anmälan sänts via websidan får man faktura via mail med betal­nings­upp­gifter efter genomfört prov. Ordinarie prov fjäll/skog: 400:-
Ordinarie prov fält: varierande pris.
Särskilt prov fält/skog/fjäll 150:-
Särskilt prov eftersök 200:-
Svenska Drentsche Patrijshondklubben,
SDPK
www.drentklubben.se

Åsa Lidgren
Snövägen 7
691 52  Karlskoga
+46 (0)70 433 72 30
jaktprov@drentklubben.se
 

Bankgiro:
876-2023
IBAN SE73 9500 0099 6034 0644 5571
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Ordinarie prov fält 600:-
Ordinarie prov fjäll 400:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Svenska Rasklubben för Bracco italiano och Spinone, SRBS
www.srbs.se
Joacim Nordell
Strandvägen 2 B
184 51 Österskär
Tfn +46 (0)735168714
joacimnordell@gmail.com
Plusgiro6434450-0
IBAN SE38 9500 0099 6026 6434 4500
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Ordinarie prov eftersök 400:-
Ordinarie prov fält 600:-
Ordinarie prov skog 450:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Gammel Dansk Hönse-hundklubben, GDHK
www.gdhklubben.se
Yvonne Hansén
Kila Apaltorp Furusta
611 90 Ålberga
Tfn +46(0) 705584600
nuitstaxar@hotmail.com
Plusgiro
452557-2
IBAN SE09 9500 0099 6042 0452 5572
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov 100:- fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Svenska Stabyhounklubben, SvSK
www.stabyhounklubben.se
Jaktprov:
Linda Hjalmarsson
Kätrerud 307
65591 Karlstad
tfn +46 (0)70 570 70 88
stabyhounklubben.jaktk@gmail.com
Viltspår:
Lina Edén
Elgarbo 110
748 96 Tobo
Tfn +46 (0) 736868637
stabyhounklubben.jaktk@gmail.com
Plusgiro4307740-3
IBAN SE78 9500 0099 6026 4307 7403
BIC/SWIFT
NDEASESS
Ordinarie prov eftersök 400:-
Ordinarie prov fält 600:- 
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 150:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.  
Svenska Weimaraner-klubben, SWeiK
www.weimaranerklubben.se
Jaktprov:
Lisbeth Ericsson
Lillsjön 12
669 91 Deje
tfn +46(0)706958300
jaktprov@weimaranerklubben.se
Viltspårprov:
Harri Sillsten
Blockstensvägen 19
691 45 Karlskoga
tfn +46(0)734463478
viltspar@weimaranerklubben.se
SWeiK har ny rutin vid betalning. 
Se www.weimaranerklubben.se
Ordinarie eftersöksprov: 400:-
Ordinarie skogsprov: 400:-
Ordinarie prov fält 600:-
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:
Ordinarie och rörligt viltspårprov 150:- till klubben och 150:- till
doma­ren på plats