JAKTPROVSKALENDARIUM hösten 2019

DELADE JAKTPROV ordinarie:

 
Datum Plats Provtyp  Arrangör Domare Provledare Max start
190817 Gräftåvallen, Härjedalen Fjäll SBnK Bengt Persson 
Peter Nilsson 
Lars Rådman 28
190818 Gräftåvallen, Härjedalen Fjäll SBnK Lennart Berglund
Anders Hennerfors
Lars Rådman 28
190820 Handskberget, Lycksele (Ändrat datum!) Skog SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman 7
190821 Handskberget, Lycksele (Ändrat datum!) Skog SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman 7
190822 Björkliden, Västerbotten Skog SBnK Erling Wikman AnnaCarin Wikman  7
190823 Björkliden, Västerbotten Skog SBnK Joachim Almgren Anna Norlén  7
190824 Björkliden, Västerbotten Skog SBnK Erling Wikman
Magnus Norlén
AnnaCarin Wikman 14
190825 Björkliden, Västerbotten Skog SBnK Joachim Almgren Anna Norlén 7
190907 Mittådalen, Härjedalen Fjäll SDPK Anders Håkansson Johan Lidgren
Kadi Harjak
12
190907 Orsa Skog SRBS Ted Karlsson Teresa Karlsson  7
190907 Pirtti, Norrbotten Fjäll SBnK Erling Vikman AnnaCarin Vikman
Therese Oskarsson
14
190908 Mittådalen, Härjedalen Fjäll SDPK Anders Håkansson Johan Lidgren
Kadi Harjak
    12
190908 Orsa Skog SRBS Ted Karlsson Teresa Karlsson       7
190908 Pirtti, Norrbotten Fjäll SBnK Erling Vikman AnnaCarin Vikman
Therese Oskarsson
    14
190914 Dundret, Norrbotten Fjäll SBnK Lennart Berglund Kjell Lundberg
Åsa Mäkitalao
    14
190914 Mittådalen, Härjedalen Fjäll SWeiK INSTÄLLT     14
190914 Varberg, Halland Fält SDPK Anki Skrucha Pernilla Ryrberg     12
190915 Dundret, Norrbotten Fjäll SBnK Lennart Berglund Kjell Lundberg
Åsa Mäkitalao
    14
190915 Mittådalen, Härjedalen Fjäll SWeiK INSTÄLLT     14
190915 Varberg, Halland Fält SDPK Anki Skrucha Pernilla Ryrberg     12
190921 Ervalla, Örebro (KM) Fält SvSK Ingemar Roselin Inger Karlsson     14
190921 Gammelkroppa, Värmland Skog SWeiK Adam Dschulnigg Karin Ryberg       7
190921 Gärsnäs, Skåne(debutantprov) Fält SDPK Juha Åkerblom Anders Skön       8
190921 Klimpfjäll, Västerbotten Fjäll SBnK INSTÄLLT     14
190922 Ervalla, Örebro (Rasmönstring) Fält SvSK Ingemar Roselin Inger Karlsson     14
190922 Gammelkroppa, Värmland Skog SWeiK Adam Dschulnigg Karin Ryberg       7
190922G Gärsnäs, Skåne(debutantprov) Fält SDPK Juha Åkerblom Anders Skön       8
190922 Klimpfjäll, Västerbotten Fjäll SBnK INSTÄLLT     14
190928 Moholm, Töreboda Fält SWeiK Ted Karlsson Vakant     12
190929 Moholm, Töreboda Fält SWeiK Adam Dschulnigg Vakant     12
191004-05 Enköping (KM odelat prov) Fält SWeiK Lars Karlsson
Vakant
AnnSofi Erixon     24
191005 Falköping  – Breton-SM CACIT (KM/Rasmönstr) skl Fält SBnK Claus Nielsen
 
Rita Prytz
Eva Olausson
20
191005 Falköping (KM/Rasmönstr) Kvalkl Fält SBnK Jan Törnkvist Rita Prytz
Eva Olausson
   14
191006 Falköping(KM/Rasmönstr) Kvalkl Fält SBnK Claus Nielsen
Vibeke Lorentzen Anderson
Rita Prytz
Eva Olausson
   28
191012 Ervalla, Örebro Fält SWeiK Ingemar Roselin Inger Karlsson    12
191013 Ervalla, Örebro Fält SWeiK Ingemar Roselin Inger Karlsson    12
191018 Gotland Fält SWeiK Marcus Niklasson Anders Sundvall    12
191019 Enköping Fält SBnK Lennart Berglund Eric Lind    14
190919 Gotland Fält SWeiK Anders Beskow Elisabeth Beskow    12
191020 Enköping Fält SBnK Lennart Berglund Eric Lind     14
191020 Gotland Fält SWeiK Marcus Niklasson Anders Sundvall     12
191026 Ervalla, Örebro (KM/rasmönstring) Fält SDPK Ingemar Roselin Inger Karlsson     12
191026 Tollarp, Skåne Fält SWeiK Juha Åkerblom Vakant     12
191027 Ervalla, Örebro (KM/rasmönstring) Fält SDPK Ingemar Roselin Inger Karlsson     12
191027 Tollarp, Skåne Fält SWeiK Juha Åkerblom Vakant     12
191109 Vedevåg, Lindesberg (KM) Fält SRBS Ingemar Roselin Susanne Sillsten     12
191110 Vedevåg, Lindesberg Fält SRBS Ingemar Roselin Susanne Sillsten     12

EFTERSÖKSGRENAR ordinarie:

 
Datum Plats Provtyp  Arrangör Domare Provledare Max start
190706 Järna ESG SWeiK Adam Dschulnigg Kadi Harjak      14 
190706 Karlstad ESG SvSK Ingemar Roselin Ulrik Hjalmarsson      15
190706 Södertörn, Tyresö ESG SRBS Joacim Nordell Bertell Nordell      15
190707 Järna ESG SWeiK Anders Beskow Ekl
Elisabeth Beskow 
Ukl, Ökl
Micke Svedberg
 
     14
190707 Södertörn, Tyresö ESG SRBS Joacim Nordell Bertell Nordell      15
190713 Hällefors ESG SWeiK Ingemar Roselin Lisbeth Ericsson      14
190713 Skåne (Skånemästaren) ESG SWeiK Vakant Vakant      14
190714 Hällefors ESG SWeiK Ingemar Roselin Susanne Sillsten      14
190714 Skåne ESG SWeiK Vakant Vakant     14
190720 Handskberget, Lycksele (Norrlandsmästaren) ESG SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman     14
190721 Handskberget, Lycksele ESG SWeiK Erling Wikman AnnaCarin Wikman     14
190802 Berga, Sörmland ESG SWeiK Ted Karlsson Teresa Karlsson    14
190803 Berga, Sörmland ESG SWeiK Nicke Niklasson Mikael Svedberg    14
190804 Berga, Sörmland ESG SWeiK Anders Beskow Elisabeth Beskow    14
190725 Tisjön, Dalarna ESG SDPK Joacim Nordell Vakant    15
190729 Sälen, Dalarna ESG SvSK Inställt- för få anmäda    15
190804 Karlstad ESG SvSK Ingemar Roselin Ulrik Hjalmarsson     15
190804 Nymölla, Skåne ESG SDPK Anders Skön Katarina Hansson     14
190810 Nittorp, Halland ESG SRBS Anki Skrucha Anders Skön     15
190811 Nittorp, Halland ESG SRBS Pernilla Ryberg Anders Skön     15

SÄRSKILDA PROV eftersöksgrenar:

SÄRSKILDA PROV fält, fjäll, skog:

 
DatumPlatsArrangör 
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserGDHK
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSBnK
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSDPK
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSRBS
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSvSK
190101-190430 och 190816-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSWeiK

OBS! tillåten tid för att arrangera särskilda prov kan påverkas utifrån gällande jaktlagstiftning
Särskilt prov får inte anordnas samma datum som ordinarie prov inom 30 mils
avstånd från det ordinarie provet, oavsett arrangör

VILTSPÅRPROV, rörliga och ordinarie

 
DatumPlatsArrangör KlassMax start
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserGDHKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSBnKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSDPKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSRBSAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSvSKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190101-191231Diverse platser i Sverige, alla klasserSWeiKAnlagsklass & ÖppenklassObegränsat
190530Gammelkroppa, Filipstad (KM) ansv Susanne SillstenSWeiKOrdinarie öppenklassObegränsat

Anmälningsuppgifter och kontaktpersoner:

När du betalar för prov, glöm inte ange som referens vad inbetalningen avser.

 
Klubb Anmälningsmottagare Betalkonto Provtyp/Avgifter 
Specialklubb för Kontinentala Fågelhundar SKF
www.specialklubb-skf.se
Marie Nylander
Vall Smiss 306
621 93 VISBY
tfn +46 (0)707661843
jaktprovsansvarig@specialklubb-skf.se
Plusgiro490156-7
IBAN SE87 9500 0099 6026 6066 7706
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll100:-
Svensk Bretonklubb, SBnK
www.breton.se
www.breton.se/prov/jaktprovskalender
OBS! anmälan sker via webbsidan i första hand.
Anna Norén
Hosjöstrand 60
791 47 FALUN
Tfn +46706782283
jaktprov@breton.se
Efter att anmälan sänts via websidan får man faktura via mail med betal­nings­upp­gifter Ordinarie prov fjäll/skog 400:-
Ordinarie prov fält 600:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 150:-
Särskilt prov eftersök 200:-
Svenska Drentsche Patrijshondklubben,
SDPK
www.drentklubben.se

Åsa Lidgren
Snövägen 7
691 52  Karlskoga
+46 (0)70 433 72 30
jaktprov@drentklubben.se
 
Bankgiro876-2023
IBAN SE73 9500 0099 6034 0644 5571
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Ordinarie prov fält 600:-
Ordinarie prov fjäll 400:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Svenska Rasklubben för Bracco italiano och Spinone, SRBS
www.srbs.se
Joacim Nordell
Strandvägen 2 B
184 51 Österskär
Tfn +46 (0)735168714
joacimnordell@gmail.com
Plusgiro6434450-0
IBAN SE38 9500 0099 6026 6434 4500
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Ordinarie prov eftersök 400:-
Ordinarie prov fält 600:-
Ordinarie prov skog 450:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Gammel Dansk Hönse-hundklubben, GDHK
www.gdhklubben.se
Yvonne Hansén
Kila Apaltorp Furusta
611 90 Ålberga
Tfn +46(0) 705584600
nuitstaxar@hotmail.com
Plusgiro452557-2
IBAN SE09 9500 0099 6042 0452 5572
BIC/SWIFT
NDEASESS
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov 100:- fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 200:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.
Svenska Stabyhounklubben, SvSK
www.stabyhounklubben.se
Jaktprov:
Linda Hjalmarsson
Kätrerud 307
65591 Karlstad
tfn +46 (0)70 570 70 88
stabyhounklubben.jaktk@gmail.com
Viltspår:
Linda Hjalmarsson
stabyhounklubben.jaktk@gmail.com
Plusgiro4307740-3
IBAN SE78 9500 0099 6026 4307 7403
BIC/SWIFT
NDEASESS
Ordinarie prov eftersök 400:-
Ordinarie prov fält 600:- 
Särskilt prov eftersök 200:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:-
Rörligt viltspårprov 150:- till klubben och ersätt­ning till domaren på plats.  
Svenska Weimaraner-klubben, SWeiK
www.weimaranerklubben.se
Jaktprov:
Lisbeth Ericsson
Jeriko 2
669 91 Deje
tfn +46(0)706958300
jaktprov@weimaranerklubben.se
Viltspårprov:
Harri Sillsten
Blockstensvägen 19
691 45 Karlskoga
tfn +46(0)734463478
viltspar@weimaranerklubben.se
SWeiK har ny rutin vid betalning. 
Se sweik.se
Ordinarie prov eftersök 400:-
Särskilt prov eftersök 200:-
Ordinarie prov fält 600:-
Ordinarie prov fjäll/skog 400:-
Särskilt prov fält/skog/fjäll 100:
Ordinarie och rörligt viltspårprov 150:- till klubben och 150:- till doma­ren på plats