Resultat

2019 > 06

BRACCO ITALIANO (4)
VALPKLASS - TIKAR
-HEINÄARON DONNA ALLECRA, äg Madeleine Edin, Köping.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
HANAR
-SE VCH ROYALTY ROCKS CODY, äg Nina Örtqvist Nordgren, Kil.
Ukl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, Cert, BIM
TIKAR
-SE VCH ROYALTY ROCKS HOPE, äg Joakim Dahlberg, Enköping.
Ukl – Exc 1, Ck, 1:a btkl, Cert, BIR.
-NUITS ALBICOCCA, äg Yvonne Hansén, Ålberga.
Ökl – Good.
----
BRAQUE FRANCAIS, TYPE PYRÉNÉES (1)
TIKAR
-J QUERIDA DES SENTEURS DU CIEL, äg Lisbeth Ericsson, Deje.
Bkl/Jkl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
---
BRETON (4)
HANAR
-CRILOS G ENZO, äg Maria Hellström, Edsbyn.
Junkl – Good.
-ORRESOLS O’MALLEY, äg Mats Bernerfalk, Uppsala.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR.
-SUHLEGAN ROCK IT, äg Ronja Dareflod, Våmhus.
Ökl – Sufficient.
TIKAR
-SMEDGATTU ANOKI, äg Bibi Staaf, Siljansnäs.
Bkl/Jkl - Exc 1.
---
DRENTSCHE PATRIJSHOND (1)
VALPKLASS TIKAR
-TEACHER’S UNDERBARA UNNI, äg Turi Landström, Strängnäs.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
---
GAMMEL DANSK HÖNSEHUND (3)
HANAR
FLADE REVDAL GLEN, äg Lena Halvars, Malung.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIM.
TIKAR
-ELLEN, äg Anna-Lena Malén Nei, Danmark.
Junkl – Exc 1.
-NEI’S BONNIE AF ÄNGSÖ, äg Gunilla Lundberg, Västerås.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a btkl, Cert, BIR.
---
STABIJHOUN (14)
HANAR
-SE JV-19 FRIESVIK’S ZENO AF ZEISS OF GRIZZLI, äg Mari Nissén, Upplands-Väsby.
Junkl – Good.
-SPRINGER NOVA’S SAMIE AF ZIKA, ä g Sylvia Jansson, Saxdalen.
Junkl – Good.
-J BORDROCKS FALCON, äg Helena Elffors, Karlstad.
Bkl/Jkl - Vg 1.
-RLD N ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.INDI, äg Clara Hedquist, Jönköping.
Ökl – Exc 2.
-NORD JV-15 NORD V-15 ÅTTA SMÅ TASSARNAS H E GRIZZLI äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl – Good.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXON, äg Annelie Fröding, Horndal.
Ökl – Exc 1.
-C.I.E. ÅTTA SMÅ TASSARNAS EXXON, äg Vanhanen Pia, Stockholm .
Chkl – exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIM.
TIKAR
-BORDROCKS GLÄNSA, äg Maria Carlsson, Österfärnebo.
Junkl – Vg 1.
-SILVERSLÄTTENS BIANCA, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Junkl – Sufficicent.
-J SE VCH NADITES LA ROUX, äg Karin Ehweiner, Kungsbacka.
Bkl/Jkl - Exc 1.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS ELLI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl – Vg 2.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Ökl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IZZA, äg Helene Alving, Karlskoga.
Ökl – Vg 3.
-C.I.E, NO V-13, SE V-13, WW-12 LIVSGNISTANS HONEY, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Vetkl – Exc 1, Ck, 2:a btkl, Bästa veteran.
-ÅTTA SMÅ TASSARNAS ELLI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
Avelskl – 1:a.
-Kennel ÅTTA SMÅ TASSARNAS
Uppf.klass – 1:a, Hp, Bästa uppfödargrupp.
---
WEIMARANER, LÅNGHÅRIG (1)
VALPKLASS HANAR
-LOCKFÅGELNS ARAGORN, äg Christina Hall o Jonas Fisk, Leksand.
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
---
WEIMARANER, KORTHÅRIG (11)
VALPKLASS
HANAR
-JAKTPARTNERS ADA, äg Philip Stoltz, Råda.
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
TIKAR
-SKYTTENS DOLCE GABBANA, äg Mia Källberg, Sala.
Valpkl 6 9 mån – 1:a, Hp, BIRValp.
HANAR
-SE JV-18 ALDO VOM SALLOCH, äg Annelie Törnqvist, Nora.
Ukl – Good.
-J SE VCH SE UCH NO UCH DK UCH FRESH LEMON ALIVE SILVER, äg Thorbjörn Rubin,
Stavsudda.
Chkl – Exc 1.
TIKAR
-AGNES VOM SALLOCH, äg Philip Stoltz, Råda.
Bkl/Jkl – KEP.
-J LD STARTKLASS NO V-17-18 RLD N&F&A & SE RALLY CH SE V-19 SE VCH
LOCKFÅGELS STEAL THE SHOW, äg Britt-Marie Strand, Nykvarn.
Bkl/Jkl - Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIR.
-IGNAHEIM’S COBRA, äg Philip Stoltz, Råda.
Ökl – Exc 1, Ck, 3.a btkl.
-C.I.E. DK V-16 DK V-18 SE V-16 LOCKFÅGELNS BARBERA D'ALBA ELENA, äg Mia Källberg, Sala.
Chkl - Exc 1, Ck, 2 btkl.
-SE VCH SE VV-18 NELLY VOM ENTENSTRICH, äg Annelie Törnqvist, Nora.
Vetkl – Good.
--------
FINALTÄVLINGAR:
BIS-VALP 4-6 mån
1:a - Weimaraner, kh: JAKTPARTNERS ADA, äg Philip Stoltz, Råda.
2:a - Weimaraner, lh: LOCKFÅGELNS ARAGORN, äg Christina Hall o Jonas Fisk, Leksand.
---
BIS-VALP 6-9 mån
1:a – Bracco Italiano: HEINÄARON DONNA ALLECRA, äg Madeleine Edin, Köping.
2:a - Weimaraner, kh: SKYTTENS DOLCE GABBANA, äg Mia Källberg, Sala.
3:a – Drentsche patrijshond: TEACHER’S UNDERBARA UNNI, äg Turi Landström, Strängnäs.
---
UPPFÖDARGRUPP
1:a – Stabijhoun: Kennel ÅTTA SMÅ TASSARNAS, Suzanne Hedström, BÅLSTA.
---
BIS-JUNIOR
1:a – Gammel Dansk Hönsehund: ELLEN, äg Anna-Lena Malén Nei, Danmark.
---
BIS-JAKTMERITERADE
1:a - Weimaraner, Kh: SE JV-17, NO JV-17, RLD N, RLD F, SE VCH LOCKFÅGELNS STEAL THE
SHOW, äg Britt-Marie Strand, NYKVARN.
2:a - Braque Francais, Type Pyrénées: J QUERIDA DES SENTEURS DU CIEL, äg Lisbeth Ericsson, Deje.
3:a – Stabijhoun: J BORDROCKS FALCON, äg Helena Elffors, Karlstad.
4:a – Breton: SMEDGATTU ANOKI, äg Bibi Staaf, Siljansnäs.
---
BIS-Veteran
1:a – Stabijhoun: C.I.E, NO V-13, SE V-13, WW-12 LIVSGNISTANS HONEY, äg Suzanne
Hedström, BÅLSTA.
---
BIS
1:a - Weimaraner, Kh: J LD STARTKLASS NO V-17-18 RLD N&F&A & SE RALLY CH SE V-19 SE VCH
LOCKFÅGELS STEAL THE SHOW, äg Britt-Marie Strand, Nykvarn.
2:a - Bracco Italiano: SE VCH ROYALTY ROCKS HOPE, äg Joakim Dahlberg, Enköping.
3:a - Stabijhoun: ÅTTA SMÅ TASSARNAS EZ.IXXI, äg Suzanne Hedström, Bålsta.
4:a – Gammel Dansk Hönsehund: NEI’S BONNIE AF ÄNGSÖ, äg Gunilla Lundberg, Västerås.

loading...
Läs hela inlägget »