Resultat

2019 > 07

FULLSTÄNDIGA RESULTAT VÄSTERÅS 2019-07-21
Domare: Nina Karlsdotter
BRACCO ITALIANO (9)
BIR Valp 6-9 månader Heinäaron Donna Allecra (1a med HP)
Uppfödare: Teija Kuusisto, Urjalankylä, Finland
Ägare: Madeleine Edin, Köping, Sweden
 
BIR SE VCH Royalty Rocks Hope (Ukl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Dahlberg Joakim, Enköping, Sweden
BT 2 - SE VCH J NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Chkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia
Ägare: Tina Gavling, Björsbovägen 121, 42491 Olofstorp, Sweden
BT 3 – J SEVCH RLDN Royalty Rocks Rey (Jkl: Exc 1, ck, r-cert)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
BT 4 – Nuits Tia Maria (Ökl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
 
BIM C.I.B, C.I.E, J, SE UCH, DK UCH, FI UCH, NO UCH, N V-14, SE V-14, DK V-13, DK JV-12 Nuits Rocca Di Montemassi (Chkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
BH 2 SE VCH Royalty Rocks Cody (Ukl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Nina Örtqvist Nordgren, Kil, Sweden

Övriga bracco italiano: 
BIR junior O'Jippie Filii Artemesias (Junkl: Exc 1 ck)
Uppfödare: Jo Barylski, Poland
Ägare: Nina Andersson, Väddö, Sweden
 
BIR Veteran J RLDN KBHV-2012 SEV CH NO UCH DK UCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Vetkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Ann-Christin Skrucha, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden

----------------------

BRETON (1)
Rickardssons Akela (Ökl: G)
Uppfödare: Ulf Rickardsson, Sweden
Ägare: Martin Askne, Forsa, Sweden
 
----------------------
 
DRENTSCHE PATRIJSHOND (3)
BIR Valp 6-9 mån Teacers`Underbara Unni (1a med HP)
Uppfödare: Annika Hörfors Rotestam, Flen, Sweden
Ägare: Turi Landström, Strängnäs, Sweden
 
BIR J Old Fowler's Love Gun (Jkl: Exc 1, ck, CERT)
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden
 
Övriga drentsche patrijshond: 
J Old Fowler's Love It Loud (Jkl: VG 2)
Uppfödare: Svensson Heidi O Carlsson Anders, Harplinge, Sweden
Ägare: Karin Eriksson, Kumla, Sweden
 
----------------------
  
STABIJHOUN (1)
BIR J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas (Vetkl: Exc 1, CK)
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
----------------------
 
WEIMARANER KORTHÅRIG (5)
BIR Valp 4-6 mån Jaktpartners Ajax (1a med HP)
Uppfödare: Jaktpartners, Sweden
Ägare: Wennberg Kia, Järna, Sweden
 
BIR Valp 6-9 mån Weimstars Attraction Af Fame (1a med HP)
Uppfödare: Sara Svensson, Sweden
Ägare: Klas Lindblad, Göteborg, Sweden
 
BIR J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show (Jkl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
BIM Shadows of Nostalgi Bingo (Ökl: Exc 1, ck)
Uppfödare: Lotta Ruteby, Motala, Sweden
Ägare: Lotta Ruteby, Motala, Sweden
 
Övriga Weimaraner korthår: 
J SE VCH Grauenwald's Akilles (Jkl: VG 1)
Uppfödare: Anna Och Magnus Norlén, Sweden
Ägare: Andersson Tore, Järna, Sweden

----------------------

RESULTAT FINALER: 
 
BIS VALP 4-6 månader
1 – KH Weimaraner - Jaktpartners Ajax
Uppfödare: Jaktpartners, Sweden
Ägare: Wennberg Kia, Järna, Sweden
 
----------------------
 
BIS VALP 6-9 månader
1 - Bracco Italiano - Heinäaron Donna Allecra
Uppfödare: Teija Kuusisto, Urjalankylä, Finland
Ägare: Madeleine Edin, Köping, Sweden
 
2 - KH Weimaraner - Weimstars Attraction Af Fame
Uppfödare: Sara Svensson, Sweden
Ägare: Klas Lindblad, Göteborg, Sweden
 
3 – Drent - Teacers`Underbara Unni
Uppfödare: Annika Hörfors Rotestam, Flen, Sweden
Ägare: Turi Landström, Strängnäs, Sweden

----------------------
 
BIS Junior
1 – Bracco Italiano - O'Jippie Filii Artemesias
Uppfödare: Jo Barylski, Poland
Ägare: Nina Andersson, Väddö, Sweden
 
----------------------
 
BIS Jaktmeriterad 
1 – KH Weimaraner - J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
2 – Bracco Italiano - C.I.B, C.I.E, J, SE UCH, DK UCH, FI UCH, NO UCH, N V-14, SE V-14, DK V-13, DK JV-12 Nuits Rocca Di Montemassi
Uppfödare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
Ägare: Yvonne Hansén, Ålberga, Sweden
 
3 – Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
4 – Drent - J Old Fowler's Love Gun
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden


----------------------

BIS Veteran
1 – Bracco Italiano - J RLDN KBHV-2012 SEV CH NO UCH DK UCH C.I.E Ensemble Chamomilla
Uppfödare: Ann-Christin Skrucha, Hisings Kärra, Sweden
Ägare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
 
2 – Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
----------------------
 
BEST IN SHOW
 
1 – Bracco Italiano - SE VCH Royalty Rocks Hope
 Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp, Sweden
Ägare: Dahlberg Joakim, Enköping, Swede

2 – KH Weimaraner - J, LD STARTKLASS, NO V-17-18, RLD N&F&A & SE RALLY CH, SE JV-17, SE VCH Lockfågelns Steal The Show
Uppfödare: Mia Källberg, Sala, Sweden
Ägare: Strand Britt-Marie, Nykvarn, Sweden
 
3- Stabij - J NORD VCH SeV-15 Bordrocks Douglas
Uppfödare: Kaj & Ann-Marie Byström, Karlstad, Sweden
Ägare: Ulrika Malmstedt, Karlskoga, Sweden
 
4- Drent - J Old Fowler's Love Gun
Uppfödare: Heidi Svensson, Harplinge, Sweden
Ägare: Rosmarie Alsin, Köpmannebro, Sweden

Läs hela inlägget »

I juni hölls även en utställning i Kiruna, ett samarrangemang med ÖNFK och SVK.
Här är resultatet: 
Resultat SKFs utställning i Kiruna 15/6 2019
Antal anm hundar – 14 st
Domare: Svante Frisk
BRETON (12)
VALPAR 
Hanar
-ZOCO DE VALLALBER, äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Valpkl 6-9 mån – 1:a, Hp, Bästa Valp 6-9 mån.
Tikar
-STELLA, äg ?
Valpkl 4-6 mån – 1:a, Hp, Bästa Valp 4-6 mån.
HANAR
-EIRAMS HAINA HARRY, Äg Ann-Charlott Björk, ÖJEBYN.
Bkl/jkl – Exc 1.
-J VISTASDALENS BOSS, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Bkl/jkl – Good.
-ORRESOLS OTTO, äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Ökl – Vg 1.
-C.I.B, J, SE UCH, SE V-16, NORD V-15, NORD JV-15 GRIBSKOVEN’S SLEIPNER,
äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.
Chkl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR.
TIKAR
-FJELLSMELLAS AC SOLTIND, äg Lisa Aldén o Tomas Nilsson, GÄLLIVARE.
Bkl/jkl – Good.
-BRÄNNBUAS AMBRA, äg ?
Ökl – Vg 2.
-ORRESOLS ODESSA, äg Karin Myrin, KIRUNA.
Ökl – Good.
-VISTASDALENS A/S CANJA, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Ökl – Exc 1.
-VISTASDALENS A/S CITAS, äg Gun Nilsson, KIRUNA.
Ökl – Sufficient.
-J SE UCH AXA, äg Ronnie Jansson, KIRUNA.
Vetkl – Exc 1, Bästa veteran.
DRENTSCHE PATRIJSHOND
Hanar
-RENSLINGANS ENZO, äg Fanny Aidantausta, KIRUNA.
Junkl – Good.
SLOVENSKY HRUBOSRSTY STAVAC (OHAR)
Hanar
-CLASSIC DREAM’S BLUE BOY OF OONA, äg Marianne Selin, KURRAVAARA.
Ökl – Exc 1.
FINALTÄVLINGAR - SKF, ÖNFK och SVK:
BIS-3 Valp - ZOCO DE VALLALBER, Äg Åsa Mäkitalo, KIRUNA.

Läs hela inlägget »