Resultat

2019 > 05

Resultat Hässleholm 2019-05-19 

BRACCO ITALIANO
BIR SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Chkl: Exc 1, ck, 1a btkl) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BT 2 J SEVCH Royalty Rocks Rey (Jkl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp Ägare: 
BT 3 J RLDN KBHV-2012 SEVCH NOUCH DKUCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Vetkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Anki Skrucha, Kungälv Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIM Silver Hunt's Primus Inter Pares (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Kikki Ellström, Klågerup 
Ägare: Agneta Fjaestad, Lidingö
BH 2: SEVCH Royalty Rocks Bolt (Ukl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Tina Gavling, Olofstorp 
Ägare: Camilla Berni, Onsala
Övriga bracco italiano:
J SE JCH Silver Hunt's Roma af Yatzy (Jkl: Exc 2) Uppfödare Kikki Ellström, Klågerup Ägare: Kikki Ellström, Klågerup
----
BRETON
BIR J Eirams Galna Gilda (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Nylander Marie, Visby Ägare: Marie Nylander, Visby
BT 2 J JWW-10 NORD V-11 SE V-12 SE VV-17-18 VWW-17 Ebene des Amis de la Lande (Vetkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Joel Bouillaud, La Chapelle St Florent, France
Ägare: Marie Nylander, Visby 
BT 3 SE JV-18 Jokvanto's Kajsa (Junkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Johnsen, Oskar R B, Sortland, Norway
Ägare: Bernhardsson Sara, Stigtomta
----
DRENTSCHE PATRIJSHOND
BIR C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Chkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
----
SLOVENSKÝ HRUBOSRSTY STAVAC
BIR J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a bhkl) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
----
SPINONE
BIR Epithelium Nirvana (Ökl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Paolo Amadori, Cervia Ra, Italy
Ägare: Gun Edström, Åsa
BIM DOLCE ANGELO Z ARISLANDU (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a bhkl) Uppfödare: Jadwiga Konkiel, Siedlce, Poland
Ägare: Anne-Charlotte Nicolaidis, Löderup
Övriga spinone
Cara conpania Graziano (Ukl: Exc 1) Uppfödare: Birgitta Jönsson, Munka-Ljungby
Ägare: Linda Lund, Hjärnarp
----
STABIJHOUN
BIR Nadites La Roux (Jkl: Exc 1, ck, CERT, 1a btkl) Uppfödare: Cecilia Blomén Kastö, Ödsmål 
Ägare: Karin Ehweiner, Kungsbacka
BT 2 Stabyworld's Mooie Anouk Fan Ches' (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Helle Neis Svendsen, Errindlev, Denmark
Ägare: Löthberg Carina, Visby
BT 3 Friesvik’sZezca Af Zelda Of Lui (Junkl: Exc 1, ck) Uppfödare: Catharina Karlsson, Borgholm 
Ägare: Tim Kohlström, Lomma
----
WEIMARANER KORTHÅRIG
BIR valp Greyberry’sRemiseå (1a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog
Ägare: Sandra Sånesson, Klagstorp
BIM valp Greyberry's Feinte (1a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Lisa Nykvist, Staffanstorp
BT 2 valp Greyberry´s Défense (2a med HP) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Jenna Anderberg, Tyringe
BT 3 valp Mimmtrix Tiril Af Birk Uppfödare: Mimmi Eriksson, Moholm
Ägare: Annelie, Stigtomta
BT 4 valp Greyberry's Sol Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog Ägare: Peter Meyer, Göteborg
Oplac valp/5: WeimStars Love af Fame Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIR C.I.E, NORD V-12, NORD V-16, SE V-13-14-15-16-18, DK V-18, SE VCH Warrior´s Song Imperium Star (Chkl: Exc 1, ck, 1a bhkl) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
BH 2 Silhouette’sGame Changer (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Cindy Cassidy, United States
Ägare: Mimmi Eriksson, Moholm
BH 3 RLD N, NORD JV-16, DK JV-16, SE JV-16, NO JV-16, NO V-17 WeimStars Frozen Ice af Troy (Ökl: Exc 2, ck) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BH 4 SE VCH, J, SE JV -14 Greyberry's Facán (Jkl: Exc 1, ck CERT) Uppfödare: Katarina & Jonas Hansson, Fjälkinge Ägare: Bettina Liljeqvist, Sösdala
BIM WeimStars Dream-Machine af Dimma (Junkl: Exc 1, ck, 1a btkl) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BT 2 J SE VCH Granitehill Rococo Red (Vetkl: Exc 1, ck, CERT) Uppfödare: Nacsa Agnes, Tiszavasvari, Hungary
Ägare: Katarina Hansson, Fjälkinge
BT 3 Mimmtrix Florida Alligator Af Ez (Ökl: Exc 1, ck) Uppfödare: Mimmi Erixon, Moholm 
Ägare: Birgitta Backlert, Staffanstorp
BT 4 NORD JV-18, NO JV-18, SE JV-18 Mel B Imperium Star (Ukl: Exc 1, ck) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
Övriga weimaraner korthårig
SE VCH Mimmtrix Ellen (Vetkl: Exc 2) Uppfödare: Mimmi Erixon, Vårgårda 
Ägare: Hans Peters, Laholm
----
WEIMARANER LÅNGHÅRIG
BIR valp WeimStars Desire af Fame (1a med HP) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BT 2 valp WeimStars Passion af Fame (2a med HP) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIR NO JV-18 NORD JV-18 SE JV -18 NO V-18 ZolTik Nazgrim (Junkl: Exc 1, ck ) Uppfödare: Adené Edsheim, Staffanstorp 
Ägare: Adené Edsheim, Staffanstorp
Övriga weimaraner långhårig
J Shadows of Nostalgie Buffa (Jkl: VG 1) Uppfödare: Lotta Ruteby, 59160 Motala, Sweden
Ägare: Lena Borén, Bettna
----
BEST IN SHOW
BIS 1 SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Bracco italiano) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 C.I.E, NORD V-12, NORD V-16, SE V-13-14-15-16-18, DK V-18, SE VCH Warrior´s Song Imperium Star (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Paulina Walkowska, Poland
Ägare: Jeanette Spångberg, Lennart Högberg, Borgvik
BIS 3 C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Drentsche patrijshond) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
BIS 4 J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Slovenský hrubosrsty stavac) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
----
BEST IN SHOW JAKTMERITERAD
BIS 1 Jaktmeriterad SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel From Magnificos Kingdom (Bracco italiano) Uppfödare: Larisa Prokofieva Polevaya, Istra, Russia Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 jaktmeriterad C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE VCH, J Renslingans Chester (Drentsche patrijshond) Uppfödare: Elisabeth Gilek, Stockholm/funäsdalen
Ägare: Karin Ramström, Marieholm
BIS 3 jaktmeriterad J NJV-16 DKJV-16 DKV-16 SEJV-16 SEV-16 NORDJV-16 NORDV-16 NV-16-17 Classic Dream's Sweet Girl of Oona (Slovenský hrubosrsty stavac) Uppfödare: Pernilla Ryberg
Ägare: Mari Galåen, Kodal, Norway
BIS 4 jaktmeriterad J Eirams Galna Gilda (Breton) Uppfödare: Marie Nylander, Visby Ägare: Marie Nylander, Visby
----
BEST IN SHOW VETERAN
BIS 1 veteran J RLDN KBHV-2012 SEVCH NOUCH DKUCH C.I.E Ensemble Chamomilla (Bracco italiano) Uppfödare: Anki Skrucha, Kungälv Ägare: Tina Gavling, Olofstorp
BIS 2 veteran J JWW-10 NORD V-11 SE V-12 SE VV-17-18 VWW-17 Ebene des Amis de la Lande (Breton) Uppfödare: Joel Bouillaud, La Chapelle St Florent, France
Ägare: Marie Nylander, Visby
BIS 3 veteran J SE VCH Granitehill Rococo Red (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Nacsa Agnes, Tiszavasvari, Hungary
Ägare: Katarina Hansson, Fjälkinge
----
BEST IN SHOW JUNIOR
BIS Junior WeimStars Dream-Machine af Dimma (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal
BIS 2 junior SE JV-18 Jokvanto's Kajsa (Breton) Uppfödare: Johnsen, Oskar R B, Sortland, Norway
Ägare: Bernhardsson Sara, Stigtomta
BIS 3 junior NO JV-18 NORD JV-18 SE JV -18 NO V-18 ZolTik Nazgrim (Weimaraner långhårig) Uppfödare: Adené Edsheim, Staffanstorp Ägare: Adené Edsheim, Staffanstorp
BIS 4 junior Friesvik’sZezca Af Zelda Of Lui (Stabijhoun) Uppfödare: Catharina Karlsson, Borgholm
Ägare: Tim Kohlström, Lomma
----
BEST IN SHOW VALP 4-6 MÅN
BIS valp WeimStars Desire af Fame (Weimaraner långhårig) Uppfödare: Sara Svensson, Mölndal Ägare: Sara Svensson, Mölndal 
BIS 2 valp Greyberry’sRemiseå (Weimaraner korthårig) Uppfödare: Jonas & Katarina Hansson, Bäckaskog 
Ägare: Sandra Sånesson, Klagstorp
----
BEST IN SHOW AVELSGRUPP (VALPAR)
BIS avel J SE VCH Greyberry's Héja
Greyberry’sRemiseå
Greyberry's Feinte
Greyberry's Sol
Greyberry´s Défense
----
BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP (VALPAR)
BIS uppfödargrupp Kennel Greyberry's
Vi önskar alla vinnarna ett stort grattis!

Läs hela inlägget »